اینتل؛ ویندوز ۱۰ نمی تواند خلاء ایجاد شده در بازار رایانه های شخصی را رفع کند.

اینتل؛ ویندوز ۱۰ نمی تواند خلاء ایجاد شده در بازار رایانه های شخصی را رفع کند.

ر طی چند سال گذشته، بازار رایانه های شخصی یا همان PC با کاهش چشمگیری مواجه بوده است. جامعه استفاده کنندگان از رایانه های شخصی به دنبال راهی جدید و متفاوت برای انجام کارهای مرتبط با رایانه هستند و اهداف دیگری را در نظر دارند.

در طی دو و یا شاید سه سال اخیر، اکثر کاربران تبلت ها را جایگزین رایانه های شخصی کرده و از آن ها استفاده می کنند. عده ای دیگر بر این باورند که تلفن های هوشمند می توانند جایگزین مناسبی برای رایانه های شخصی باشند. دلیل دیگری که در بازار رایانه های شخصی خلاء ایجاد کرده، پردازش ابری می باشد. نرم افزار هایی که تحت پلتفرم ابری اجرا می شوند بسیار سبک بوده و به سرعت اجرا می شوند و قدرت پردازشی بسیار بالایی را نمی طلبند.

افرادی که تا به این لحظه از رایانه های رومیزی و لپ تاپ ها برای انجام کارهای خود استفاده می کرده اند به دنبال جایگزین کردن روش های نوین و بهتری جهت انجام این کار هستند. بنابر این می توان نتیجه گرفت که بازار رایانه های شخصی در حال رکود است.

متاسفانه در این میان، برای دو شرکت مایکروسافت و اینتل که طول این سالیان تمام تلاش های خود را در زمینه رایانه شخصی به کار گرفته اند، این رکود می تواند یک زنگ خطر جدی باشد. Brian Krzanich مدیر عامل شرکت اینتل می گوید: من معتقدم که بازار رایانه های شخصی که هم اکنون شاهد نزول تدریجی آن هستیم، نمی تواند با ویندوز ۱۰ مایکروسافت دوباره سیر صعودی به خود گرفته و رشد کند.

در جریان یک نشست، مدیر عامل اینتل اعلام کرد که “ببینید، در این جا که از به روز رسانی های پی در پی ویندوز ۱۰ و… صحبت می کنیم، هدف ما به فواصل سه ماهه است. اما ما درباره آینده این بازار و پیش بینی طولانی مدت صحبت می کنیم. ما باید همواره پیش بینی بلند مدت داشته باشیم. بازار رایانه های شخصی در طول آینده بلند مدت ثابت بوده و به تدریج نزول خواهد کرد.

وی همچنین گفت که به دلیل مشکلات به وجود آمده در بازار رایانه های شخصی و همچنین خاتمه دادن به پشتیبانی از سیستم عامل ویندوز XP، این شرکت در ماه مارس پیش بینی سود خود را چیزی در حدود ۱ میلیارد دلار کاهش داده است.

در حالی که پیش بینی های صورت گرفته چشم انداز چندان روشنی را برای آینده بازار رایانه های شخصی نمی بینند، اینتل و مایکروسافت نیز هر دو به افق های تازه ای جهت همکاری و ادامه راه می اندیشند. مانند مایکروسافت، اینتل نیز به دنبال راه های جدید کسب درآمد و افزایش آن است. اینتل امیدوار است با سرمایه گذاری هایی که در امر توسعه پایگاه های داده خود کرده، بتواند ضررهایی که از سوی بازار رایانه های شخصی دیده است را جبران کند. خوشبختانه تا به این لحظه اینتل موفق شده است تا رشدی ۱۸ درصدی را در بخش توسعه پایگاه داده داشته باشد. این شرکت انتظار دارد که ارزش این بخش تا پایان سال به ۱۴ میلیارد دلار برسد. سه ماه پیش، اینتل گزارش داد که بخش پایگاه های داده توانسته است درآمدی ۱.۷ میلیارد دلاری داشته باشد. اگر اوضاع همین گونه پیش برود، بخش پایگاه داده به یکی از بزرگ ترین بخش های شرکت اینتل تبدیل می شود.

در سوی دیگر، مایکروسافت نیز با درک شرایط بازار به دنبال راه های نوین دیگری جهت ادامه فعالیت می باشد. در کنار ارائه به روز رسانی های رایگان ویندوز ۱۰ در یک سال اول پس ار عرضه، مایکروسافت در حال افزایش گستره فعالیت خود می باشد. این شرکت با سرمایه گذاری در دیگر بخش ها قصد دارد تا در دوره های سه ماهه پیش رو نیز موفق شود.

اکنون ما می دانیم که دو شرکت مایکروسافت و اینتل با کاهش وابستگی خود به درآمد کسب شده از سوی بازار رایانه های شخصی، می توانند موفقیت های بسیاری کسب کرده و در تجارت های دیگر به رهبران تبدیل شوند.

نظر شما درباره سخن های مدیر عامل اینتل و آینده بازار رایانه های شخصی چیست؟

منبع: Winbeta


برچست ها : ////////